Ve kterých zemích dostanete vodu k jídlu automaticky na stůl ?

Kunová - administrátor:

V diskusích předtím, než bylo v provozu fórum jste posílali vaše zahraniční zkušenosti. Dovolila jsem si je zde shrnout jako základ diskusního tématu:


S tímto naprosto souhlasím, kupříkladu ve Španělsku je naprosto normální, že téměř ve všech hospodách stojí džbánek vody na každém stolu, pokud je vypit obsluha okamžitě doplňuje. Přitom Španělsko je mnohem sušší zemí, než naše repuplika…

David Lafata


Tak to já byla o prázdninách na Korsice (Francouzský ostrov), do pár restaurací jsme zavítali a ke všem jídlům dávali automaticky nakrájenou bagetu, ke všem pitím automaticky džbán vody. Perfektní všude, takhle by to mělo vypadat i u nás.

Barushka

Taky fandím vodě z kohoutku a abych rozšířila info o zemích, kde je sklenice vody samozřejmostí jen co usednete ke stolku, tak třeba Finsko a Řecko:) Teď ale žiju na nějaký čas ve Španělsku a bohužel musím říct, že voda z kohoutku tu dobrá není a smrdí:(

Víťa

Když už zmiňujete státy, v USA je voda s citronem zdarma samozřejmostí (v hodnocení by tamní restaurace získaly “2″). Tam si ostatně v restauracích a fastfoodech v drtivé většině lze kelímek dotočit kolikrát chci a to nejen s vodou. Je to dáno nepoměrem prodejní ceny a nákladů, kdy náklady na koncentrát, vodu a provoz jsou několik desítek centů a prodávají jej třeba za $2.00.

Chápu, že kdo si nedá vodu, ten si něco koupí a těch, kteří zůstanou bez pití moc nezůstane, ale jsem také zastáncem vody zdarma.

miki

Na cestách po Britské Kolumbii v Kanadě nám k jídlu v restauracích obyčejnou vodu přinesli ve džbánu s ledem, někdy i s plátkem citronu. Někdy i automaticky bez požádání a ochotně i další džbán. Samozřejmě zdarma. Vyspělá společnost veřejné záchody a vodu k pití zdarma považuje za normální.

Taťana Skrbková

zase jsem nakoukl do této diskuze, již jednou jsem příspěvek psal, do http://www.rozumnehubnuti.cz; jen pro upřesnění, patřím do tábora -vodařů zdarma:) zkušenosti jsem, jak jinak nabral v zahraničí, konkrétně jsem žil několik let v UK, kde je nejen voda v restauraci zadarmo automaticky, ale hlavně jde o přístup a myšlení obsluhy/provozovatele/majitele. U nás se mi zdá je přístup obsluhy stále ve stylu “nová doba - host vyhazuje vrchniho!”, tedy jak si někdo dovoluje o něco takového požádat, co víc dokonce na tom trvat, nebo si stěžovat-taková nehoráznost, host aby na něco upozornil! většina “minerálkové” generace by se cítila extrémně trapně si o něco takového říct-přitom by se mělo jednat o samozřejmost! A provozovatelé si u nás pořád stálého zákazníka neváží, proč by taky? nelíbí se mu co nabízím, ať sem příště neleze…bohužel velmi častá realita. Jak to změnit? snad jen výchovou a osvětou - ti lhostejní a nepříspsůobiví ať zkrachujou.. a ti úspěšní ať jsou hodnoceni na skvělém webu jako je například tento - velmi paní Kunové fandím! Koneckonců argumenty opozičního tábora jsou jako argumenty českého úředníka, všude se jen hledá jak co nelze (nikdy ne naopak!) dle zákona, nebo na co má zákazník a nemá právo dle jíd. lístku a podobně - jde přeci o úplně něco jiného - o přístup a ochotu vyhovět normálnímu, nijak nekonfliktnímu požadavku —-vodě z KOHOUTKU— a kdo toto nepochopil, nepochopí nikdy.

Štěpán

Teď o víkendu jsem byl v Helsinkách. Ve všech restauracích byla buď “normal water” v karafách na stole, nebo ji na požádání přinesli. Ovšem nosili ji vždy s kostkami ledu, takže jsem musel prosit o to, aby tam led nedávali, byl jsem totiž dost nastydlý. Abych jim nekřivdil, nastydlý jsem už přiletěl.
Od místních jsme zjistitili, že toto je nejen běžný standard, ale fakticky povinná záležitost. Dokonce až tak, že si můžete sednout do restaurace/kavárny, a popíjet jenom tu vodu zdarma, a přitom pracovat s notebookem (všude tam je alespoň 50 free hotspotů na jednom místě - úžasné!), a nikdo si nedovolí vás byť i náznakem vyhánět.
Jasné je, že to bude stát mnoho výchovné práce, i v tom Finsku asi nebyla čepovaná voda na stole odjakživa. Ale možná se mýlím.

vladimír

Komentáře

Od nejstarších po nejnovější.

Kunová:
Rakousko - navštívili jsme malé lázeňské městečko Bad Hofgastein. V restauracích sice nebyla voda na stole automaticky, ale na požádání s tím nikdo neměl problém. Faktem totiž je , že v Rakousku stojí balená voda ještě více než u nás (cca 2,2 euro) . V každé kavárně nosili ke všem druhům kávy sklenici s vodou z kohoutku. Ve městečky byla velice zajímavá vinotéka, respektive vinná hospůdka, kde lze ochutnávat vzorky vín po 1/8 litru. Když jsme tam přišli první večer, poprosili jsme o vodu k vínu, následující dva večery jsme už nic říkat nemuseli a obsluha ji přinášela automaticky. Celkově byla úroveň a svižnost obsluhy úžasná, nikde nenastal žádný problém. Při odchodu poděkovali raději třikrát než vůbec. Vím, že by to mělo být normální, ale bohužel u nás ještě stále ne vždy a všude.

admin, 14. 4. 2009 – 7:59 #

Přidat komentář

Zde jsou komentáře povolené pouze pro registrované uživatele. Registrace. Jste již registrován(a)? Přihlášení.© 2008 Vodovoda . A děkujeme za návštěvu!