Ve kterých zemích dostanete vodu k jídlu automaticky na stůl ?

Kunová – administrátor:

V diskusích předtím, než bylo v provozu fórum jste posílali vaše zahraniční zkušenosti. Dovolila jsem si je zde shrnout jako základ diskusního tématu:

S tímto naprosto souhlasím, kupříkladu ve Španělsku je naprosto normální, že téměř ve všech hospodách stojí džbánek vody na každém stolu, pokud je vypit obsluha okamžitě doplňuje. Přitom Španělsko je mnohem sušší zemí, než naše repuplika…

David Lafata

Tak to já byla o prázdninách na Korsice (Francouzský ostrov), do pár restaurací jsme zavítali a ke všem jídlům dávali automaticky nakrájenou bagetu, ke všem pitím automaticky džbán vody. Perfektní všude, takhle by to mělo vypadat i u nás.

Barushka

Taky fandím vodě z kohoutku a abych rozšířila info o zemích, kde je sklenice vody samozřejmostí jen co usednete ke stolku, tak třeba Finsko a Řecko:) Teď ale žiju na nějaký čas ve Španělsku a bohužel musím říct, že voda z kohoutku tu dobrá není a smrdí:(

Víťa

Když už zmiňujete státy, v USA je voda s citronem zdarma samozřejmostí (v hodnocení by tamní restaurace získaly “2″). Tam si ostatně v restauracích a fastfoodech v drtivé většině lze kelímek dotočit kolikrát chci a to nejen s vodou. Je to dáno nepoměrem prodejní ceny a nákladů, kdy náklady na koncentrát, vodu a provoz jsou několik desítek centů a prodávají jej třeba za $2.00.

Chápu, že kdo si nedá vodu, ten si něco koupí a těch, kteří zůstanou bez pití moc nezůstane, ale jsem také zastáncem vody zdarma.

miki

Na cestách po Britské Kolumbii v Kanadě nám k jídlu v restauracích obyčejnou vodu přinesli ve džbánu s ledem, někdy i s plátkem citronu. Někdy i automaticky bez požádání a ochotně i další džbán. Samozřejmě zdarma. Vyspělá společnost veřejné záchody a vodu k pití zdarma považuje za normální.

Taťana Skrbková

zase jsem nakoukl do této diskuze, již jednou jsem příspěvek psal, do http://www.rozumnehubnuti.cz; jen pro upřesnění, patřím do tábora -vodařů zdarma:) zkušenosti jsem, jak jinak nabral v zahraničí, konkrétně jsem žil několik let v UK, kde je nejen voda v restauraci zadarmo automaticky, ale hlavně jde o přístup a myšlení obsluhy/provozovatele/majitele. U nás se mi zdá je přístup obsluhy stále ve stylu “nová doba – host vyhazuje vrchniho!”, tedy jak si někdo dovoluje o něco takového požádat, co víc dokonce na tom trvat, nebo si stěžovat-taková nehoráznost, host aby na něco upozornil! většina “minerálkové” generace by se cítila extrémně trapně si o něco takového říct-přitom by se mělo jednat o samozřejmost! A provozovatelé si u nás pořád stálého zákazníka neváží, proč by taky? nelíbí se mu co nabízím, ať sem příště neleze…bohužel velmi častá realita. Jak to změnit? snad jen výchovou a osvětou – ti lhostejní a nepříspsůobiví ať zkrachujou.. a ti úspěšní ať jsou hodnoceni na skvělém webu jako je například tento – velmi paní Kunové fandím! Koneckonců argumenty opozičního tábora jsou jako argumenty českého úředníka, všude se jen hledá jak co nelze (nikdy ne naopak!) dle zákona, nebo na co má zákazník a nemá právo dle jíd. lístku a podobně – jde přeci o úplně něco jiného – o přístup a ochotu vyhovět normálnímu, nijak nekonfliktnímu požadavku — vodě z KOHOUTKU — a kdo toto nepochopil, nepochopí nikdy.

Štěpán

Teď o víkendu jsem byl v Helsinkách. Ve všech restauracích byla buď “normal water” v karafách na stole, nebo ji na požádání přinesli. Ovšem nosili ji vždy s kostkami ledu, takže jsem musel prosit o to, aby tam led nedávali, byl jsem totiž dost nastydlý. Abych jim nekřivdil, nastydlý jsem už přiletěl.

Od místních jsme zjistitili, že toto je nejen běžný standard, ale fakticky povinná záležitost. Dokonce až tak, že si můžete sednout do restaurace/kavárny, a popíjet jenom tu vodu zdarma, a přitom pracovat s notebookem (všude tam je alespoň 50 free hotspotů na jednom místě – úžasné!), a nikdo si nedovolí vás byť i náznakem vyhánět.

Jasné je, že to bude stát mnoho výchovné práce, i v tom Finsku asi nebyla čepovaná voda na stole odjakživa. Ale možná se mýlím.

vladimír

Komentáře

Od nejstarších po nejnovější.

Kunová:
Rakousko – navštívili jsme malé lázeňské městečko Bad Hofgastein. V restauracích sice nebyla voda na stole automaticky, ale na požádání s tím nikdo neměl problém. Faktem totiž je , že v Rakousku stojí balená voda ještě více než u nás (cca 2,2 euro) . V každé kavárně nosili ke všem druhům kávy sklenici s vodou z kohoutku. Ve městečky byla velice zajímavá vinotéka, respektive vinná hospůdka, kde lze ochutnávat vzorky vín po 1/8 litru. Když jsme tam přišli první večer, poprosili jsme o vodu k vínu, následující dva večery jsme už nic říkat nemuseli a obsluha ji přinášela automaticky. Celkově byla úroveň a svižnost obsluhy úžasná, nikde nenastal žádný problém. Při odchodu poděkovali raději třikrát než vůbec. Vím, že by to mělo být normální, ale bohužel u nás ještě stále ne vždy a všude.

admin, 14. 4. 2009 – 7:59 #

David Lafata- Ve Španělsku není naprosto normální, že téměř ve všech hospodách stojí džbánek vody na každém stolu.

turtle, 4. 7. 2009 – 20:14 #

Švédsko : tam snad neperliva voda existuje uz jen z kohoutku.
..Jsou celkově dál (kriminalita, ekologie, vztahy mezi lidmi.)

evatele, 5. 7. 2009 – 17:06 #

Pro turtle:
Volal jsem na španělskou ambasádu a tam mi pán řekl, že většinově je zcela běžné, že host dostane na stůl džbán s vodou z vodovodu. Alespon takto jsem se ptal. Pokud máte jiné zkušenosti tak se možná může jednat o lokální odchylku. Ja osobně zkušenosti s touto zemí nemá, tlumočím pouze co mi bylo sděleno na můj dotaz.
Zdravím.
Michal Kuna

mkuna, 7. 7. 2009 – 12:17 #

Spanelsko – v breznu jsem byla na jihu Spanelska – dost jsme jih projezdili (Andaluisie, Sierra Nevada) – a musim potvrdit, ze jsem vody z kohoutku v restauraci nedostala ani jednou, jen velke pet lahve, coz i tak je fajn..

evatele, 7. 7. 2009 – 15:42 #

Pane Kuna, pokud máme vést rovnocennou a plodnou diskusi, prosím Vás, aby jste používal více faktů. Že Vám “nějaký pán” na “nějaké Španělské ambasádě” něco řekl, je pro mě stejné, jakože jedna paní povídala…
Neberte prosím mou připomínku jako osobní útok, ale Vaše informace je prudce nerelevantní s ohledem na to, jak chabě jste jí Vy sám podal.

turtle, 9. 7. 2009 – 16:37 #

Pro turtle:
Já vás chápu, ale berte to jako první dotaz. Chcete mi snad řící, že jste tak asertivní, aby když vám na čísle ambasády někdo rozumně odpoví tak by jste po něm žádal jmeno, funkci a kvalifikaci pro odpověď? Samozřejmě, mohu napsat písemný dotaz, nechat ho přeložit do španělštiny a poslat (doporučeně ). To bych asi opravdu měl začít shánět nějaké zaměstnání u pražských vodáren a mohl bych to dělat jako přesčas k čištění trubek . Ne vážně … já chápu, že by to chtělo více konkrétna, ale snad jsem dostatečně popsal zdroj a původ informace s tím, že si validitu každý určí sám.

mkuna, 9. 7. 2009 – 16:47 #

Proč tak složitě? Zavoláte si na Českou ambasádu v Madridu, představíte se a budete chtít vědět s kým mluvíte. A věřte mi, že se dozvíte vše. Odpověď na Váš dotaz, i jméno toho, kdo Vám info poskytnul. Já pak už nebudu mít sebemenší pochybnost. Vy jste totiž tvůrce webu, od Vás by měli přicházet jen ty nejrelevantnější informace.
Pokud si přečtete jakéhokoliv průvodce Španělskem, tak v každém se NEDOPORUČUJE pít vodovodu. Někde se dokonce dozvíte, že Vám může způsobit střevní potíže. Španělsko bych na Vašem místě nedával Česku za vzor v podávání vodovody.
Třeba tohle by mě přesvědčilo víc:
http://www.lidovky.cz/australske-mestecko-jako-prvni-na-svete-zakazalo-prodej-balene-vody-1gj-/ln_zahranici.asp?c=A090709_075155_ln_zahranici_mtr

turtle, 9. 7. 2009 – 17:02 #

Já vidím jako logické se primárně na takovéhle věci ptát na ambasádě toho státu o který se jedná. Nicméně díky za link na tu Austrálii.

mkuna, 9. 7. 2009 – 17:49 #

Primárně správně jsou i Váš i můj způsob získání informace o podávání vodovody ve Španělsku. Můj návrh je pro Vás příhodnější, neboť se nemusíte zdržovat s-”napsat písemný dotaz, nechat ho přeložit do španělštiny a poslat (doporučeně ). ”
Za Austrálii není zač- jen si prosím povšimněte faktu, že město vytvořilo pro žíznivé konzumenty síť kohoutků a nevynucuje si vodovodu zdarma od soukromých subjektů podnikajících v pohostinství.

turtle, 10. 7. 2009 – 12:32 #

http://www.blesk.cz/clanek/servis-cestovani/119568/80-slovaku-se-v-italii-nakazilo-kontaminovanou-vodou.html

turtle, 25. 7. 2009 – 19:46 #

Když pominu, že to moc informačně bohaté není, tak se v článku se nikde neříká, že to byla voda z vodovodu. Nezlobte se, to sem opravdu moc nepatří.

mkuna, 26. 7. 2009 – 18:32 #

Nezlobím se. Je to článek z Blesku, tudíž výpovědní hodnota je na stejné úrovni jako samotný deník.
Tady je to ovšem o trošku lepší a jasnější:
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/174717-v-kalabrii-se-priotravilo-pres-70-slovenskych-turistu.html

turtle, 27. 7. 2009 – 0:02 #

Pokud se tak skutečně stalo vodou z vodovodu, tak je to průšvih. Nicméně to se výjimečně bohužel může (přes všechny kontroly a normy) stát leckde. A někde je možná těch norem méně než u nás.

Z druhé strany od bývalého kolegy z práce jehož manželka pracovala v laboratoři přažských pivovarů (ale je to ~20 let): párkrát se stalo, že po mytí pivních lahví zůstal uvnitř místo piva louh sodný. Ten, kdo se napil určitě radost neměl (pokud to přežil). Interně se předpokládalo, že to někdo musel udělat schválně. Určitě to ale obecně neznamená, že by se pivo z flašky pít nemělo.

mkuna, 27. 7. 2009 – 0:53 #

Ano, průšvih to je, ale já si o kvalitě vodovody jižních států nedělám sebemenší iluze. S kvalitou vodovody v Čechách se nedá v žádném případě srovnávat. Všem co cestují do zemí jako je Řecko, Španělsko, Itálie vodovodu pít nedoporučuji!!!!!!

turtle, 27. 7. 2009 – 12:37 #

Anglie – Kdykoliv jsem si o vodovodu pozadal, s usmevem jsem ji dostal. V lepsich kavarnach a restauracich podavaji vodu bez optani, jako samozrejmost. V jizni casti Anglie je voda docela dost tvrda, takze si lidi obvykle porizuji konvice s filtrem. Ovsem piti obycejne vodovody je povazovano za soucast zdraveho byti.

freerangecat, 27. 7. 2009 – 16:22 #

Přišlo e-mailem od Filipa Blažka :

Ať se vašemu projektu daří! Projel jsem půl světa a voda zdarma není všude samozřejmá. Běžná je např. v Japonsku, kde bývá zdarma i zelený čaj. Čaj zdarma je běžný ve levnějších a lidovějších restauracích v Číně. V tzv. rozvojových zemích, ve kterých jsem byl, je voda možná také zdarma, ale cestovatelé varují, že její pití je nebezpečné, takže to nemohu posoudit. Každopádně stačí si dát třeba v Egyptě nebo v Jordánsku čaj, který tak páchne chlorem, že nechci vědět, jak by samotná voda chutnala.

admin, 2. 8. 2009 – 17:42 #

Irsko – voda automaticky na stole nebo na pozadani jakekoli mnozstvi.
Turecko – voda automaticky na stole.
Australie – voda automaticky na stole.
Francie – voda automaticky prinesena po objednani.

Tot me zkusenosti.

bety, 17. 8. 2009 – 9:41 #

Pro Turle:
Vcera jsem prijela z Rima, tj. Italie. Jak je to tam s ochotou davat vodu v restauracich nevim, navstevovala jsem hlavne kavarny. Ale pila jsem celou dobu vodu, ktera tam z verejnych vodovodu tece vsude! Vodu chutove skvela (ano, mozna pro lidi zvykle popijet chlorovanou je to nezvyk:-) a evidentne nezavadna, jelikoz jsem jeji piti prezila nejen ja, ale i vsechny ty davy turistu. Takze ja vodu minimalne v Italii doporucuje. Navic predstava, ze zeme jako Recko, Spanelsko, Italie jsou buranovy, kde clovek aby se bal napit z kohoutku mi zavani tim, ze autor nikdy nevytahl paty z domu.

bety, 17. 8. 2009 – 9:45 #

Pro Bety: Co se týče Irska a Francie, tak s Vámi souhlasím. Obě tyto země nemají vážné problémy s vodou, v Irsku dokonce od roku 1997 domácnosti připojené na veřejný (státní) vodovod za vodu neplatí.
Turecko: vody je tam relativně dost a nabízejí ji, to je pravda. Ovšem s její kvalitou je to horší, především kvůli špatnému stavu vodovodního potrubí.
Austrálie má obrovské problémy s vodou. Tři čtvrtiny australského území trpí enormním suchem a nedostatkem vody. Australská vláda dokonce vydává obchodovatelné povolenky na pitnou vodu a skupuje vodu od farmářů, aby byl dostatek pro zásobování měst. Také se tam vydává spousta peněz na recyklaci vody a na výrobu pitné vody odsolováním vody mořské.
A otázka na Vás: Ve kterém příspěvku Turtla jste našla zmínku, že Řecko, Španělsko a Itálie jsou buranovy?

Anna, 17. 8. 2009 – 12:13 #

bety: jste si jistá, že jste v Rime tj. Italie pila skutečně vodu z vodovodu?

turtle, 18. 8. 2009 – 19:12 #

Jako Václav Havel i já se snažím od dětství myslet zeleně… a tak přemýšlím, jak se aktivně nepodílet na narůstajícím objemu odpadu PET a skleněných láhví na vodu, jak omezit spotřebu ropy a energie na přepravu balené vody, nemluvě o úspoře místa, času a energie potřebné ke skladování, chlazení a manipulaci … PŘESTO chápu, že všechny restaurace, hotely apod. nebudou mít nikdy vodu z vodovodu zdarma. Je to ovlivněno dostupností kvalitní a bezpečné vody z vodovodu, ekonomickým vývojem a jejich obchodní politikou. Jistě, cena vodovodní vody je ve srovnání s balenou zanedbatelná, ale jako člověk žijící gastronomií chápu, že každá restaurace má náklady s jejím servisem. Něco stojí skleničky a džbány na vodu. Dalšími náklady či investicí je myčka skla a její provoz, obnova skleniček a především lidská práce spojená se servisem vody zdarma. Také chápu, že hlavním faktorem v rozhodování o vodě nejsou náklady na její servis ale obava, že restaurace vydělá méně, když bude nabízet vodu zdarma, Nadruhou stranu voda zdarma může být dobrým marketingovým tahem, jak získat nové hosty nebo si udržet stávající, kteří jsou cenově senzitivnější a nebo myslí ekologicky. Babo raď.

Proto, respektujme právo každé restaurace na svoboné rozhodnutí o vodě zdarma, stejně tak zda bude restaurací kuřáckou nebo ne.

Militantním vymahačům vody zdarma v restauracích bych rád poradil – každá slušná restaurace má WC s tekoucí vodou… zdarma.

PS
Během posledních let jsem navštívil pracovně nebo soukromně Londýn, Paříž, Amsterdam, Tokyo, Kyoto, Taipei, Bali, Brunei, Hawaii, Kalifornii, několik řeckých ostrovů, Mallorku a vyzkoušel tam i v Čechách několik restaurací a hotelů náležejích do místní absolutní špičky až po střední kategorii. Mohu potvrdit, že téměř nikde nenabízeli standardně vodu z vodovodu (snad, možná jen v 1 případu z 10).

vetrov, 19. 8. 2009 – 14:52 #

Dovolím si také popsat své poslední zahraniční zkušenosti. Projela jsem o dovolené část Švédska a Norska. Předem upozorňuji, že se jedná pouze o moje zkušenosti, a že si tím nečiním nárok tvrdit, že je to tak všude ve Skandinávii.
V Norsku a Švédsku jsou populární restaurace bufetového typu nebo restaurace, kde objednávku všech jídel a nápojů uskutečňujete u baru, tam také platíte, ale jídlo a pití Vám je přineseno ke stolu. V těchto restauracích bývá voda k dispozici bezplatně. Chodíte si pro ni sami k vodnímu stojanu, na který je nasazen plastový barel, takže nejde o vodu z kohoutku.
Restaurace se 100% obsluhou jsem navštívila v Norsku. A byly velmi drahé. Podle sdělení mých norských přátel tu vysokou cenu tvoří z valné části právě cena práce profesionální obsluhy. I samotní průměrně vydělávající Norové do nich chodí pouze příležitostně. Zde – na jinak perfektně prostřeném stole – nestál džbán s vodou. Voda nám nebyla automaticky přinesena po usednutí. Při objednávce „fresh water“ nám obsluha nejdříve nabídla ze svého sortimentu balených vod. Že chcete vodu z jejich vodovodu, musíte přesně říct. Zda ta voda byla na účtu nevím, byla jsem pozvaná a ptát se na to jsem považovala za neslušné.
Dále pak bych chtěla vyvrátit tvrzení evatele, 5. 7. 2009 – 17:06, že ve Švédsku neexistuje balená voda. V obchodech, které jsem navštívila, měli poměrně velký sortiment obyčejné neperlivé neochucené pramenité vody pocházející ze Švédska a ve Švédsku balené. Nejmenší balení byla ½l PET láhev. Balená voda je však dost drahá, především proto, že všechny plastové obaly (a také plechovky) jsou vratné a zálohované, a v ceně je již započítaná jejich recyklace či likvidace.
A ještě pro ty vymahače vodovody, kterým se příčí pít na záchodě. Objednejte si to, čemu se v českých restauracích říká čaj s citronem a řekněte, že chcete tu vodu studenou. Když Vám ji přinesou, strčte pytlíky s čajem a cukrem do kapsy (můžete je použít později doma), citrón vražte do vody a pijte. Ovšem obávám se, že budete muset platit.

Anna, 21. 8. 2009 – 8:58 #

pro anna:
dobrý den, co se týče nedostatku vody v Austrálii máte pravdu, ale nic to nemění na tom že v restauracích (minimálně v některých, samozřejmě nemohu tvrdit, že ve všech:-) je voda zdarma k dispozici.

Turtle nepsal, že jsou to “buranovy” ale že není bezpečné pít v těchto zemích vodu. Já taky nepsala, že toto slovo Turtle použil.
Mějte se.

bety, 25. 8. 2009 – 13:34 #

Turtle:
Zdravím. Ano, z vodovodu – například v kempu, kde jsem bydlela a taky všude po celém městě z kouhoutků stejně jako všichni turisti i místní (teda nemohu najisto tvrdit, že to byli místní ale určitě to byli Italové- aby mne zase někdo nechytl za slovo:-)
A žiju!
Pěkný den. B.

bety, 25. 8. 2009 – 13:38 #

Milá bety,
Co si pijete v kempu, kde stanujete, je pouze Vaše věc, zde se jedná o podávání vodovody v restauracích. Chtěl bych od Vás podat relevantní důkaz, že Vám byla v Rime tj. Italie, podávána v kavárnách ( v restauracích nevíte, tam jste nechodila)ke kávě voda z vodovodu, jestli jste schopna to vůbec dokázat.
To, že mi do úst vkládáte slova, která jsem nikdy nevyslovil, Vám samozřejmě odpouštím.

turtle, 25. 8. 2009 – 14:06 #

Milá Betty:Ano, chtěla jsem slyšet přesně to, co jste teď dala do závorky: „minimálně v některých, samozřejmě nemohu tvrdit, že ve všech“. O tom to je.
Turtle jistě nepoužil slovo buranovy. To jste pouze vydedukovala z jeho příspěvku. Prostě jste měla z Turlta takový pocit a chtěla jste ho ventilovat. Turtle pouze napsal, že v těch daných zemích nedoporučuje pít vodu z kohoutku.
Vy jste naopak, na základě své římské zkušenosti, napsala, že vodu v Itálií pít doporučujete. Ano Řím je Itálie, ale Itálie není jenom Řím. Itálie je také např. Kalábrie. Tam vás v mnoha kempech (ale i hotelích) přímo upozorňují, že voda z kohoutku není určená k pití. A přesto je na stole v (některých) restauracích džbán vody, ale ne vždy to je vodovoda.
Itálie jsou např. Liparské ostrovy. Ty nemají žádné vlastní zdroje vody. Tam se poctivě chytá každá dešťová kapička (tedy pokud zaprší), ale hlavně, voda se tam vozí ze Sicílie. Mnoho řeckých ostrovů (ale ne všechny) je na tom stejně. Jak je to na španělské Mallorce si můžete přečíst v příspěvcích Turtla. Tam všude mají vodovody a teče z nich zdravotně nezávadná voda, ovšem nedoporučuje se k přímému pití. Takže se nezlobte, jde mi o to, abychom rozlišovali mezi fakty a mezi pocity. A tyto stránky se jmenují vodovoda a mluví se zde o vodovodě v restauracích.

Anna, 25. 8. 2009 – 14:59 #

Zdravim Turtla (naposledy)

- kde jsem psala, že jsem v kempu stanovala? Bydlela jsem v chatce. Ale odpouštím vám, že jste si to takto interpretoval a šíříte dál:-)
- já jsem původně reagovala na toto tvrzení
„Ano, průšvih to je, ale já si o kvalitě vodovody jižních států nedělám sebemenší iluze. S kvalitou vodovody v Čechách se nedá v žádném případě srovnávat. Všem co cestují do zemí jako je Řecko, Španělsko, Itálie vodovodu pít nedoporučuji!!!!!!“
které zpochybňuje kvalitu vody z vodovodu v Itálii (kam Řím patří) a o tom, zda vám vodu dají v restauraci nebo ne zde není ani slovo. Nevím, proč bych teda měla podávat jakékoli důkazy týkající se kaváren, když se tyto ve vašem příspěvku, na něž je má reakce, neřeší!!!!. Proto pokud napíšu, že minimálně v Římě není vodu z vodovodu závadná a tak nechápu, proč reagujete takto úplně mimo (přece se řešila kvalita vody z vodovodu, viz váš příspěvek) a celkem agresivně. Navíc předpokládám, že pokud vám dají v této zemi (nebo alespoń tomto městě) v restauraci vodu z vodovodu (nevím, jestli dají – jen pro případ, že by jste mne chtěl opět napadat), tak by to nebylo z nějakého speciálního vodovodu s nepitnou vodou.
- do úst jsem vám nic nevkládála, proto nevím, co mi odpouštíte.

Přeji pěkný den a tím bych ukončila tuto naší „mini-diskuzi“. Myslím, že více k otázce pitnosti či nepitnosti vody v Itálii už nemáme co říci ani jeden a nerada bych aby to sklouzlo někam, kam nemá. Mějte se, B.

bety, 26. 8. 2009 – 11:18 #

Vážená bety,
Že jste ukončila Vaší od začátku zcela neplodnou diskusi je velmi chválihodné.
Já tímto samozřejmě uznávám chybu, že jsem nespecifikoval sever a jih Itálie, jako i sever a jih Španělska a Řecka, kde na severu pod vrcholky hor a velehor je voda logicky kvalitní a omlouvám se za tuto mystifikaci z mé strany všem.
To, že tady útočíte Vy na mne a ne já na Vás je nad slunce jasné zcela každému :
cituji Vás – “Navic predstava, ze zeme jako Recko, Spanelsko, Italie jsou buranovy, kde clovek aby se bal napit z kohoutku mi zavani tim, ze autor nikdy nevytahl paty z domu”. To jsou slova, která mi vkládáte do úst, jen tak pro upřesnění.
Takže ještě jednou. Je vidět, že stále nechápete podstatu věci – pokud jste smažený řízek, nebo lunch meat zapíjela vodou z vodovodu v kempu kde jste nestanovala, ale bydlela v chatce je Vaše věc a zde tato skutečnost nemá místo k diskusi. Ani fakt, že jste při prohlídce hlavního města zvesela popíjela vodu z kohoutku a s Vámi i jiní návštěvníci, či možná domorodci.
Že jste v Rime, tj. Italie, v kavarně ke kávě dostala zdarma sklenku vody je sice zřejmě fakt, ovšem je naprosto neprokazatelné, že se jednalo o vodu z vodovodu. Restaurace jste dle vašich slov nenavštěvovala.
Přínos Vašich poznámek pro tento web = 0
Na shledanou a hezký den přeje Turtle.

turtle, 26. 8. 2009 – 12:15 #

Byli jsme na rodinné letní dovolené u moře (kam já moc nemusím, ale tenhle rok jsem prohrál) na Rhodu v docela velkém hotelu, který měl i bar-stánky jak u bazénu, tak i na pláži u moře cca 150m pod hotelem. Na všech těchto místech byly v ceně pobytu nápoje a tudíž i voda (s bublinkami i bez). Voda byla, alespoň jak jsem mohl vypozorovat, nejvíce žádaným nápojem. Vodu tam čepují takovou hadicí jak od sprchy z krabice velikosti menší ledničky pod pultem. Podle web-stránek hotelu se jedná o chlazenou a asi i fitrovanou vodu z vodovodu podle přání též sycenou CO2. V hlavní restauraci samozřejmě voda ve džbáncích na stole k obědu a k večeři.

Podle mne jsou důležité dvě věci:
1) jedná se o velký hotel, kde finanční investice do cca 5ti chladiček vody je oproti ostatnímu zanedbatelná
2) nápoje jsou v ceně pobytu a tak každý cent ušetřený na nakupované vodě v barelech se dá použít na něco jiného – třeba jako zisk majitele

Naopak v restauracích i jinde jsme narazili takřka výhradně na vodu v plastových lahvích. Cena je tam relativně rozumná tj. za velkou flašku cca 1l zhruba 1-1,5€ tj. srovnatelně či pod cenou jednoho kafe.

mkuna, 28. 8. 2009 – 9:49 #

Vodovoda se stává velkým hitem i zde na Mallorce. Na radiu CADENA CIEN běží denně reklama jedné firmy ve smyslu-” v době krize nekupujte drahou balenou vodu”- a nabízí filtry vody pro domácnost.
Jinak Vás též srdečně zdravím pane Kuna!

turtle, 28. 8. 2009 – 11:44 #

Pro Annu ( Anna, 21. 8. 2009 – 8:58 # ) – ještě k tomu Švédsku: Sháněli jsme tam balenou vodu (k přípravě kojeneckého mléka), a marně. Bylo nám řečeno, že švédská voda je tak kvalitní, že ji mohou pít i kojenci, a tudíž Švédům balené vody netřeba…

barbucha, 3. 10. 2009 – 3:14 #

Pro Barbucha: Kvalitu vodovodní vody ve Švédsku (a to i pro přípravu kojenecké stravy) jsem nikdy nezpochybňovala. Ostatně i v Čechách je mnoho lokalit, kde můžete kojeneckou stravu připravovat z vodovodní vody. Polemizovala jsem s tvrzením, že ve Švédsku se nevyrábí balená voda. Za všechny mohu jmenovat např. Ralmosa, Malmberg, Ice Mist. Takže tam to funguje stejně jako u nás. Můžete se rozhodnout, co budete pít. To, co je ve Švédsku od nás odlišné, je spíše systém sběru a následného zpracování nápojových obalů, a to nejen těch z přírodních balených vod.

Anna, 5. 10. 2009 – 7:45 #

Francie:
V Paříží jsme vždy dostali vodu v karafě zdarma. Jak k jídlu, tak k jinému pití. Jen jednou se nám stalo, že jsem si o ni musela říct . Za to mi ji s úsměvem a omluvou okamžitě donesl.

Německo:
V Německu není voda automaticky podávána, ale na požádání vám jí bez nejmenších problémů přinesou. Ze začátku, když jsem ještě tolik neuměla jazyk a chtěla vodu bez bublinek, automaticky se mě ptali, jestli ve skle nebo z kohoutku. Voda běžně nebývá účtována a často stojí v jídelním lístku. Zatím se mi ani jednou nestalo, že by kdekoliv měli problémy přinést mi vodu z vodovodu.

Španělsko:
Ve Valencii se mi ani jednou nestalo, že by někde byla voda jen tak a musím říct, že jsem po ní ani netoužila, protože po prvím pokusu pít tam vodu z vodovodu jsem to vzdala. Byla chuťově nedobrá a divně smrděla. Tady jsem narazila na své hranice a vodu kupovala balenou.

Zlobidlo, 11. 11. 2010 – 2:27 #

K příspěvku výše ještě malý dodatek. I Když to sem možná tak úplně nepatří, ale ve Valencii ve Španělsku je na každém kroku nějaký kouhoutek nebo fontánka (či jak to nazvat) s pitnou vodou. A ta je kupodivu dobrá. Takže jsem si bez problémů několikrát za den mohla doplnit laveh.

Zlobidlo, 11. 11. 2010 – 2:34 #

V Austrálii skoro všude automaticky po usednutí ke stolu přinese obsluha s jídelním lístkem i džbán s vodou.
Na pár místech to automaticky nebylo, ale na požádání s úsměvem a ochotně donesli.

Amalka, 20. 1. 2011 – 22:48 #

V Indii, Egyptě, Sýrii – všude je samozřejmostí karafa studené vody na stole, popřípadě na požádání přinesou (žádné zdravotní problémy jsme po ní neměli).

shaarka, 10. 3. 2011 – 17:14 #

Jinak, já byla ve Švédsku, a v restauracích kde jsem byla, byla všude voda zadarmo. Jestli byla z kohoutku nebo ne to teda nevím, na to jsem se neptala, ale byla tam. Neříkám, že to bude automaticky všude, to asi ne, ale člověk, u kterého jsem tam byla mi říkal, že většinou to tak je.

jostein, 4. 7. 2013 – 8:23 #

Přidat komentář

Zde jsou komentáře povolené pouze pro registrované uživatele. Registrace. Jste již registrován(a)? Přihlášení.© 2008 Vodovoda . A děkujeme za návštěvu!